Częstochowa, dnia 27.06.2014r.

Informacja prasowa,27 czerwiec 2014r.

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko 59-letniemu Edwardowi G., dotyczący dwukrotnego usiłowania zabójstwa konkubiny.

W toku śledztwa ustalono, że Edward G. i pokrzywdzona poznali się w listopadzie 2012 roku, a w czerwcu 2013 roku zamieszkali razem w lokalu, należącym do oskarżonego.

W dniu 28 października 2013 roku, w godzinach rannych doszło do nieporozumień pomiędzy Edwardem G. i pokrzywdzoną, które dotyczyły ich wzajemnych relacji. W trakcie kłótni oskarżony ugodził konkubinę w lewą stronę brzucha. Następnie zagroził kilkakrotnie pokrzywdzonej, że ją zabije, jeżeli ujawni komukolwiek kto jest sprawcą ugodzenia nożem. Potem Edward G. zaprowadził konkubinę do przychodni lekarskiej, gdzie skierowaną ją do szpitala. Jednocześnie pracownicy przychodni zawiadomili o zdarzeniu Policję.

Policjanci, którzy udali się do szpitala nie zastali tam pokrzywdzonej. Funkcjonariusze ustalili, że przybywa ona w pobliżu na ławce. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami kobieta oświadczyła, że poprzedniego dnia została napadnięta przez nieznanych sprawców. Rozpytany Edward G. oświadczył natomiast, że po powrocie konkubiny do domu w nocy, nie zauważył, iż miała ona ranę brzucha.

Wezwana na miejsce karetka pogotowania ratunkowego zawiozła pokrzywdzoną do szpitala, gdzie przeprowadzono operację ratującą jej życie.

Po opuszczeniu szpitala pokrzywdzona zamieszkała początkowo u swojej matki, a następnie wróciła do mieszkania Edwarda G. Oskarżony powiedział wtedy konkubinie, że w przeszłości odbywał karę 15 lat pozbawienia wolności za zabójstwo i kolejna sprawa może skończyć się dla niego surowszym wyrokiem.

W dniu 14 listopada 2014 roku, w trakcie libacji alkoholowej w mieszkaniu Edwarda G., w pewnym momencie oskarżony wyszedł do kuchni, z której wrócił trzymając w ręce nóż. Potem podszedł do konkubiny i ugodził ją nożem w brzuch. Następnie Edward G. wyjął nóż i próbował zadać kobiecie kolejny cios. W reakcji na to zachowanie został złapany za rękę przez uczestniczącego w spotkaniu znajomego, który odebrał mu nóż.

Znajomy wezwał także karetkę pogotowania ratunkowego, która zawiozła pokrzywdzoną do szpitala, gdzie została poddana operacji.

Z opinii biegłego lekarza wynika, że obrażenia jamy brzusznej, odniesione przez pokrzywdzoną w dniach 28 października 2013 roku i 14 listopada 2014 roku, realnie zagrażały jej życiu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Edward G. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw oraz wyjaśnił, że z uwagi na stan nietrzeźwości nie pamięta przebiegu zdarzeń.

Przestępstwo usiłowania zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

rzecznik prasowy
prokurator Tomasz Ozimek