Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, dotyczący usiłowania kradzieży z włamaniem bankomatu.

W toku śledztwa ustalono, że 26 czerwca 2018 roku do Częstochowy przyjechało trzech mieszkańców Warszawy i okolic w wieku od 39 do 53 lat. W nocy z 26/27 czerwca mężczyźni dokonali zaboru samochodu marki Volkswagen Caravelle. Pojazdem tym oskarżeni podjechali pod sklep sieci dyskontowej, znajdujący się w dzielnicy Parkitka, a następnie przy użyciu kijów uszkodzili kamery monitoringu sklepowego. Potem sprawcy posiadanymi młotkami próbowali wybić szyby w oknach, aby dostać się do stojącego we wnętrzu sklepu bankomatu. Gdy sprawcom nie udało się rozbić szyb, próbowali sforsować drzwi sklepu przy użyciu samochodu. Wtedy mężczyźni zostali zauważeni przez funkcjonariuszy Policji, którzy po krótkim pościgu zatrzymali sprawców.

Na miejscu zdarzenia policjanci ujawnili metalowe liny, które miały służyć do wyrwania bankomatu z podłoża.

W toku śledztwa mężczyznom przedstawiono zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem bankomatu i zniszczenia drzwi sklepu oraz zarzuty zaboru w celu krótkotrwałego użycia samochodu marki Volkswagen Caravelle. Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni przyznali się do zarzucanych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Dwóch oskarżonych było w przeszłości karanych za przestępstwa przeciwko mieniu.

Przestępstwo kradzieży z włamaniem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a przestępstwo zaboru w celu krótkotrwałego użycia pojazdu mechanicznego karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

rzecznik prasowy
prokurator Tomasz Ozimek